Festo DGS-16-50-P 9126 | Double Acting Cylinder for Precision Automation
Operating Pressure Range:1 to 10 bar
Stroke Length:50 mm
Piston Diameter:16 mm
Material:Aluminum alloy
Cylinder Body Finish:Anodized
Seal Type:Polyurethane
Valve Configuration:3/2 way
Actuation Method:Electric
Connection Type:Quick-release coupling
Weight:0.8 kg
Working Environment Temperature:-20°C to +60°C
    Offering a maximum load capacity of 300 N and a stroke length of 50 mm, it is capable of handling a wide range of tasks with precision and reliability.