OMRON E2EM-X30MX1 Proximity Sensor – Precision Detection in Industrial Automation
Sensing Distance:Up to 30mm
Detection Type:Inductive
Operating Voltage:10V~30V DC
Supply Current:Max. 50mA
Environmental Protection:IP67 rated
Material:Stainless Steel Housing
Operating Temperature:-20°C to +70°C
    Featuring an extended sensing distance of up to 30mm, this sensor can accurately detect metallic objects from a considerable distance, enhancing operational efficiency and reducing maintenance requirements.