Rexroth MKE037B-144-GG0 – Control Module, Advanced Industrial Automation Solution
Power Rating:37 kW
Operating Voltage:AC 3-phase, 400V
Current Rating:40 A
Protection Class:IP20
Control Type:Variable Frequency Drive (VFD)
Communication Interfaces:Ethernet, Modbus
Control Modes:Vector, Sensorless Vector
Inverter Efficiency:98%
Drive Torque:Up to 55 Nm
Maximum Speed:50 Hz
Environmental Conditions:Temperature: -10°C to +40°C, Humidity: 5% to 95% RH