Semikron SKM 300GB123D – High-Power IGBT Module for Industrial Automation
Module Type:Power Module
Model Number:SKM 300GB123D
Rated Current:300A
Operating Temperature Range:-40°C to +150°C
Package Size:300mm x 20mm x 12mm
Insulation Voltage:690V
Cooling Method:Conduction Cooling
Input Voltage Range:120V to 250V
Operating Frequency:50Hz to 60Hz